مصاحبه با آقاي جفري هنلي، مديرعامل شرکت اوراکل

در حال حاضر در شاخه نرم افزار و توليدات وابسته به آن شرکت‌هاي بسيار بزرگي فعاليت دارند و سعي مي‌کنند که محصولات آن‌ها به گونه‌اي باشد که نيازهاي اساسي ما را برطرف کند.
شرکت Oracle از بزرگ‌ترين و شناخته شده‌ترين شرکت‌هايي است که در زمينه توليد نرم افزار فعاليت مي‌کند. در سال 1977 ميلادي اين شرکت با نام RSI که مخفف کلمات Relational Software Incorporated بود، کار خودش را آغاز کرد. شايد بيشتر افراد شرکت اوراکل را به خاطر نرم افزار بانک اطلاعاتي آن، که با همين نام اوراکل است، مي‌شناسند.
شرکت اوراکل از قدرتمندترين شرکت‌ها در زمينه مديريت و نظم دهي نرم افزارهاي مرتبط با پايگاه داده‌ها است، همچنين تا به حال، اوراکل نرم افزارهاي قدرتمندي را براي طرح و برنامه ريزي سازماني ERP ارائه کرده است.

اين شرکت در حال حاضر بيش از 132365 نفر کارمند رسمي دارد و درآمد سالانه آن در حدود 38.23 ميليون دلار بوده است.
هم اکنون مرکز اصلي اين شرکت در ايالت کاليفرنيا بوده و مديرعامل آن آقاي Jeffrey Henley هستند. هنلي يکي از موثرترين افراد در پيشرفت شرکت اوراکل به حساب مي‌آيد.
او از ابتداي سال 2004 بود که به شرکت اوراکل ملحق شد و تا قبل از آن از سال 1991 تا سال 2004 مدير اجرايي شرکت Board of Directors بود. هنلي تحصيلات خود در مقطع کارشناسي در رشته اقتصاد و در مقطع کارشناسي ارشد هم در شاخه MBA ادامه داده است و يکي از دانشجويان ممتاز دانشگاه کاليفرنيا بوده است.
سايت news-business.vlex مصاحبه‌اي را با آقاي هنلي انجام داده است که خواندن آن مي‌تواند براي شما هم جذاب باشد.

به نظر شما چرا شرکتي با عظمت چون اوراکل در زمينه سخت افزار گامي جدي برنمي‌دارد و در اين زمينه فعاليت زيادي ندارد؟
من مي‌دانم که شرکت‌هايي که کارايي خود را در هر دو زمينه سخت افزار و نرم افزار به يک ميزان بالا برده‌اند بسيار موفق‌تر از شرکت‌هايي بوده‌اند که تنها در يک شاخه حرکت کرده‌اند. به طور مثال مي‌بينيم که گوشي آيفون که محصول شرکت اپل است بسيار موفق‌تر از گوشي بود که مايکروسافت به بازار ارائه کرد. اوراکل هم دوست دارد که همچون شرکت‌هاي سيسکو و اپل با يک برنامه‌ريزي درست و حساب شده به اين زمينه وارد شود زيرا شرکت‌هايي که بدون فکر و با عجله به اين عرصه وارد شدند متحمل ضرر زيادي شده و از شاخه اصلي فعاليت خودشان هم باز مانده‌اند و من دوست ندارم اوراکل با اين سابقه درخشانش به اين مرحله برسد و اين تجربه تلخ را داشته باشد.
بله. شرکت‌هاي اپل و سيسکو در اين زمينه خوب عمل کرده‌اند اما آيا اوراکـل به اين موضوع فکر کرده است که چه سخت‌افزارهايي را مي‌خواهد طراحي کند که براي آن‌ها نرم افزار هم بنويسد؟
همان‌طور که تمام افراد هم مي‌دانند، محصول اصلي شرکت اوراکل، پايگاه داده‌هايي است که ارائه مي‌دهد، ما در چند سال گذشته در اين فکر بوديم که خودمان سخت افزاري را مناسب با ويژگي‌هاي اين نرم افزارهاي بانک اطلاعاتي چون ماشيني مخصوص به اگزاديتا، طراحي کنيم.
با اين هدف سعي داشتيم که در رده شرکت‌هايي قرار بگيريم که براي نرم افزارهايشان سخت افزار يا بالعکس، طراحي مي‌کنند.
تا حدي هم در اين راه گام برداشتيم، اما برنامه ريزي دقيق‌تري براي اين کار نياز داريم. همان طور که گفتم بايد با يک مدل استاندارد و برنامه ريزي بدون خطا به اين عرصه وارد شويم.

اگر به دوران کودکي شما بازگرديم، باز هم تلاش مي‌کنيد که به همين جايگاه کنوني‌تان در شرکت اوراکل برسيد يا چيز ديگري در ذهن داريد؟
من فکر نمي‌کنم که شخصيت انسان با بازگشتن به دوره‌هاي قبل زندگي‌اش تغيير پيدا کند، در مورد خودم هم به اين موضوع اعتقاد دارم.
من به هر چه که دوست داشته‌ام دست پيدا کرده‌ام بنابراين اگر باز هم به دوران گذشته بازگردم بعد از مدتي به همين‌جا خواهم رسيد.

چه کسي در اين موفقيت شما بيشتر از ديگران سهم داشته است؟
مادرم تنها فردي است که به جرات مي‌توانم بگويم، تمام موفقيت‌هايم را از او دارم.
از همان دوران کودکي در تمام رشته‌ها براي من معلم مي‌گرفت و مرا به صورت تخصصي با رشته‌هاي مختلف آشنا مي‌کرد.

پدرتان در اين موفقيت‌ها هيچ نقشي نداشت؟
او هم به شکل و روش خاص خودش مرا تشويق مي‌کرد. مانند پدري که در فيلم "روز بي‌نيازي" بود، پدر من هم اعتقاد دارد که يک مرد موفق هر چيزي را مي‌داند و در همه امور تخصص دارد.
اين اعتقاد از نظر بسياري از افراد غيرمنطقي به نظر مي‌آيد اما شايد براي من يکي از دلايل رسيدن به موفقيت بود.صاحبه با آقاي جفري هنلي، مديرعامل شرکت اوراکل
اوراکل، صاحب قدرتمندترين بانک‌هاي اطلاعاتي

منبع