- «اپن استک» یک پلتفرم منبع باز پردازش ابری است که توسط توسعه دهندگان بصورت جهانی منتشر و قابل دریافت است.

سرویس دهی پروژه ابر زیرساختی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (xaas.ir) که از بهمن ماه سال گذشته راه‌اندازی شده به پروژه‌های تحقیقاتی مورد حمایت این پژوهشگاه آغاز شد.


این سرویس با استفاده از فناوری‌ها و محصولات بومی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه شده است و مبتنی بر پروژه بین المللی openstack است که خدماتی در لایه PaaS و IaaS - مدل‌های سرویس‌دهی - ارائه می‌کند.

«اپن استک» یک پلتفرم منبع باز پردازش ابری است که توسط توسعه دهندگان بصورت جهانی منتشر و قابل دریافت است.

گزارشی از وضعیت این پروژه و پیشرفت آن در جلسه شورای فنی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حضور وزیر ارتباطات ارائه شد.

این جلسه با ارائه گزارش فعالیت‌های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در موضوع سکوهای نرم‌افزاری برگزار شد که به دستور وزیر ارتباطات مقرر شد حمایت از فعالیت‌های توانمندساز بخش خصوصی و تجاری‌سازی محصولات بومی این حوزه در دستور کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گیرد.

در گزارش پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به فعالیت‌های متعددی که در جهت توسعه سیستم‌عامل ابری و انتشار آزاد آن انجام شده است، اشاره و بیان شد که هم‌اکنون سه شرکت خصوصی در قالب موافقتنامه‌های همکاری منعقد شده در حال فعالیت برای عرضه تجاری محصولات و خدمات این حیطه هستند.

ارائه خدمات برخط مدیریت و توسعه مشارکتی نرم‌افزارها، حمایت از انجمن‌های تخصصی و انتشار مطالب و مقالات تخصصی از دیگر فعالیت‌های انجام شده توسط این پژوهشگاه در این حیطه است.

در پایان این جلسه مقرر شد پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سبد حمایتی خود را از محصولات بومی و فعالین بخش خصوصی حوزه سیستم‌عامل و سکوهای نرم‌افزاری اعلام و در اختیار شرکت‌های واجد شرایط قرار دهد.

*مهر