مباحث مربوط به RUP
Loading
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15

موضوع: مباحث مربوط به RUP

قاسم نمازي - ناظم کل سایت Array Gh_Namazi آواتار ها
    Thanks
    0

Post مباحث مربوط به RUP

با سلام خدمت دوستان عزیز

با توجه به رشد اصول مهندسی نرم افزار در شرکتهای تولید کننده نرم افزار های کاربردی واجب دانستم که مباحث مربوط به راهبرد پروژه و مستند سازی آن را پیگیری کنیم.

در این تاپیک به سوالات و پرسش و پاسخ مربوط به این بحث میپردازیم

با تشکر - نمازی

::.. من در آغاز جهانم ..::.. من در آغاز خودم ..::

::.. من در آغاز حقیقت ..::.. من در آغاز خدا ..::

پاسخ با نقل قول پاسخ با نقل قول

Thanks
    0

پیش فرض Rational unified Proccess White Paper

در این کتاب به اختصار توضیحاتی در باره مطالب واجب در RUP توضیح داده است

- اسناد ضروری
    - فرایند ها و نمودار جریان کار
    - وظیفه هر فاز
    - توضیحات در باره فازها و نظامها
    فایل های ضمیمه

Thanks
    0

پیش فرض کتاب تکمیل کننده فرایند توصیف موارد کاربرد و نیازمندیها

در کتاب الکترونیکی فوق که توسط آقای لارمن نوشته شده است توصیفات تکیمیلی برای نوشتن مورد کاربرد و موارد نیازمندیها به خوبی توضیح داده شده است.

نمودار های گردش کار و بیان وضعیت هر فرآورده به خوبی ترسیم شده است

این کتاب در کنار فرایندهای استاندارد RUP به خوبی میتواند تکمیل کننده باشد.

دوستان پس از مطالعه در صورت سوال حتما در همین تاپیک عنوان فرمائید.

با تشکر - نمازی

Applying UML and Patterns: An Introduction to Object-Oriented Analysis and Design and Iterative Development, Third Edition By Craig Larman

: Addison Wesley Professional
    : October 20, 2004

Thanks
    0

پیش فرض فرايند يكپارچه ي رشنال (يا به اختصار، آر.يو.پي ) چيست؟

اجازه دهيد پيش از تعريف آر.يو.پي و آشنايي با معناي دقيق آن، به معناي لغوي آن اشاره اي داشته باشيم.
    حرف اولِ اين واژه (يعني حر ف آر) مخفف كلمه ي رشنال مي باشد. رشنال نام يكي از شركت هاي بزرگ در صنعت نرم افزار است. اين شركت نقش مهمي در توسعه ي صنعت نرم افزار ايفا نموده است. اين شركت در سال ۲۰۰۳ رسماً توسط شركت آي.بي.ام خريداري شد. بنابراين در حال حاضر، مالكيت آر.يو.پي (به عنوان يك محصول) در اختيار شركت آي.بي.ام مي باشد. حر ف دوم در واژه ي آر.يو.پي (يعني حر ف يو) مخفف كلمه ي يوني فايد ٥ و به معناي تلفيق شده، يكي شده، و متحدالشكل مي باشد. با وجوديكه در اين كتاب از واژه ي يكپارچه استفاده شده است، اما توجه داشته باشيد كه اصطلاحِ يكپارچه در اينجا به معناي يكي شده بكار مي رود و در واقع يكپارچگي معادل واژه ي Integrated مورد نظر نيست.
    حرف سوم واژه ي آر.يو.پي (يعني حرف پي) مخفف واژه ي پروسس به معناي فرايند مي باشد. البته ممكن است مفهومِ فرايند، موضوعات مختلفي را در ذهن شما تداعي نمايد. توجه داشته باشيد كه در اين كتاب، مفهومِ فرايند، به طور خلاصه به جاي عبارت فرايند توليد، استفاده مي شود. اجازه دهيد فع ً لا فرايند توليد را مجموعه اي از فعاليت هاي مشخص و داراي ترتيبي معین كه به منظور توليد يك محصولْ با توجه به يك نياز و درخواست مشخص، تعريف نماييم. فرايند توليد، قالب و الگوي پروژه را تعريف مي نمايد. البته در ادامه ي اين كتاب، تعريف دقيق تر و مناسب تري از مفهوم فرايند توليد ارائه خواهيم داد.

حال مي توانيم تعريف دقيق تري از آر.يو.پي داشته باشيم. آر.يو.پي، سه مفهوم و معناي تا حدي متفاوت را در بر مي گيرد:
    ۱- آر.يو.پي يك رويكرد و روش براي توليد نر مافزار مي باشد. اين رويكرد، داراي ويژگي هاي
    برجسته اي مانند تكرارشونده بودن، تمركز بر معماري و مبتني بودن بر موارد كاربرد (يا به عبارت ساده تر، مبتني بر خواسته هاي مشتري) مي باشد.
    ، ۲- آر.يو.پي يك فرايند به خوبي تعريف شده و سازماندهي شده ي مهندسي نرم افزار مي باشد. نقش ها فعاليت ها ، دستاوردها ، و جريان هاي كار (ترتيب و توالي فعاليت ها) تعريف شده در آر.يو.پي، عناصر اصلي يك فرايند (يعني چه كسي ، چه كاري ، چگونه ، و چه موقع ) را تعريف و تبيين مي نمايد.
    آر.يو.پي ساختار مناسبي براي كنارِ هم گذاشتنِ اين مؤلف هها فراهم نموده است. نحوه ي سازماندهي اين ساختار به دو بعد ديناميك و استاتيك، يكي از ويژگ يهاي كم نظيرِ آر.يو.پي مي باشد.
    ۳- آر.يو.پي محصولي ١٤ است دربرگيرنده ي چارچوب ١٥ و قالبِ كلي فرايند هاي توليد سيستم هاي نرم افزاري. از اين منظر، آر.يو.پي يك فرايند نيست كه بتوان آن را مستقيماً به عنوان قالب تعريف يك پروژه ي توليد نرم افزار بكار گرفت، بلكه مفهومي است بسيار فراتر و جامع تر. در واقع آر.يو.پي،مانند يك ميز پر از غذاهاي متنوع در يك رستوران م يباشد؛ مسلماً، هيچ يك از مهمان هاي اين رستوران قادر نخواهد بود همه ي غذاها را ميل نمايد. در عوض، هر كس با توجه به ذائقه و نيازش (و البته موجودي داخل جيبش!) گلچيني از غذاها را انتخاب و ميل م ينمايد. آر.يو.پي مخزن يا بانك دانشِ بزرگي از راهكارها و تجاربِ موفق براي شرايط و طيف گسترده اي از پروژه هاي مختلف، فراهم نموده است. هيچ پروژه اي در جهان نمي تواند منطقاً (و البته مادامي كه بتوان آن را پروژه ناميد) از همه ي اين راهكارهاي موفق، فعاليت هاي تعريف شده، راهنمايي ها و دستاوردهاي مختلف، آنگونه كه در آر.يو.پي تعريف شده، استفاده نمايد. هر پروژه اي با توجه به ذائقه، نيازها، محدودي تها، و امكانات خاصش، به گونه ي متفاوتي از اين بانك دانش استفاده مي نمايد. آر.يو.پي به عنوان چارچوبِ فرايند، داراي قابليت سفارشي سازي و پيكربندي براي طيف وسيعي از پروژه ها مي باشد.
    به كمك آر.يو.پي، مي توان فرايندي مناسب براي توليد يك محصول نرم افزاري بسيار كوچك
    (پروژه اي در ابعاد يك نفر و دو هفته زمان!) يا يك پروژه ي نرم افزاري بزرگ (مثلاً پروژه اي چند
    مليتي در طول سال و با بيش از ۱۰ هزار نفر نيروي انساني) را تعريف و با موفقيت اجرا نمود. اين ويژگي كه آن را مقياس پذيري ٣ مي نامند، يكي ديگر از ويژگي هاي كم نظير آر.يو.پي محسوب مي شود.

مرجع : کتاب RUP-Overview

Thanks
    0

پیش فرض ويژگي ها و روحِ آر.يو.پي

ويژگي هاي كليدي آر.يو.پي، كه آن را به عنوان يك فرآيند بالغ و تكامل يافته براي توليد فراورده هاي
    بررسي مختصرِ هر يك از ويژگي هاي كليدي آر.يو.پي:
    · توسعه مبتني بر رويكرد تكرارشونده و تكاملِ تدريجي
    · متمركز بودن فرايند بر معماري
    · توسعه بر مبناي موارد كاربرد (ديد مشتري مداري)
    - بررسي اصولِ هشت گانه ي رو ح آر.يو.پيِ
    Ø از همان ابتدا و به طور مستمر، بر ريسك ها (مخاطرات) اصلي و مهمِ پروژه غلبه نماييد، در غيراين صورت، اين ريسك ها بر شما غلبه خواهند كرد!
    Ø اطمينان يابيد كه در طول فرايند، فعاليت هاي شما همواره براي مشتري ارزش افزوده اي ايجاد مينمايد.
    Ø همواره بر داشتن يك نرم افزار قابل اجرا در تمام مقاطع و در طول پروژه (نه فقط در انتهاي آن) تاكيد داشته باشيد.
    Ø از همان ابتداي پروژه، در انديشه ي راهكار مناسبي براي مديريت تغييرات باشيد و هرگز اين كاررا به بعد موكول ننماييد.
    Ø رسيدن به يك چارچوب (معماري) مستحكم و قابل اجرا و مبنا قرار دادن آن را در اولويت قراردهيد.
    Ø سيستم را با استفاده از مؤلفه ه ا بنا نماييد.
    Ø در قالب يك و تنها يك تيم فعاليت كنيد.
    Ø كيفيت را در بطنِ همه ي فعاليت هاي خود قرار دهيد. كيفيت چيزي نيست كه بتوان آن را درانتهاي كارها، پس از پياده سازي سيستم و مث لا با انجام تست، بدست آورد! ً

Thanks
    0

چرخه های حیات و فرآورده هایی که در هر فاز الزامی میباشد در فایل زیر آورده شده است.

سونیا احمدی فر - مدیر انجمن Array Sonya آواتار ها
    Thanks
    0

Post كتاب فارسي معرفي RUP (چارچوب فرايند توليد سيستم هاي نرم افزاري)

كاربر عادي Array
    Thanks
    0

سلام درباره یکی از نقشهای مثلا تحلیلگر سیستم مطلب می خواستم مفصل باشه انگلیسی هم بود اشکال نداره خیلی ضروریه لطفا

كاربر عادي Array *IBM* آواتار ها
    Thanks
    0

پیش فرض RUP Roles - نقشها در RUP

در زیر ترجمه ای کاربردی از RUP در مورد نقش ها ، وظایف ، تخصص ها و مهارت های لازم آورده شده. امیدوام مفید واقع بشه.

برگرفته از سایت WWW.RUPSOA.COM

نقش ها در RUP
    1- مجموع نقش های تحلیلگر
    ۲- مجموع نقش های تولید کننده
    ۳- مجموع نقش های تست کننده
    ۴- مجموع نقش های مدیران
    ۵- مجموع نقش های اضافی
    مجموع نقش های تولید کننده
    ۱٫ Architect
    2. Architect Reviewer
    3. Capsule Designer
    4. Code Reviewer
    5. Data Base Designer
    6. Designer
    7. Implementer
    8. Integrator
    Architect
    تجربیات لازم :
    ۱- دامنه نرم افزار از طریق شناخت نیازمندی های نرم افزار
    ۲ – توانایی هدایت مسائل تکنیکی Leader Ship
    3- توانایی ارتباط مناسب با مدیر پروژه ؛ کاربران ؛ اعضای تیم های مختلف پروژه-Communication
    Goal – Oriented And Proactive 4-
    توانایی هدف گرایی Proactively
    اتخاذ تصمیمات مناسب در شرایط بحرانی و پیش بینی نشده
    Architect Reviewer
    وظایف :
    ۱- شناسایی عیوب معماری
    ۲- تشخیص و پیش بینی خطرات احتمالی
    ۳- مطرح کردن پیامد های حساس
    Capsule Designer
    تخصص ها و مهارت ها :
    ۱- تکنیک هایUse Case Modeling
    2- تکنیک های تحلیل و طراحی شیئ گرا
    ۳- Unified Modeling
    4- تکنولوژی پیاده سازی سیستم
    ۵- توانایی درک SAD
    6- آشنا به قوانین تست در سیستم
    Capsule Designer
    وظایف :
    ۱- انطباق نیازمندی ها با یکدیگر
    ۲- هماهنگی نیاز های سطح بالا
    Designer
    وظایف :
    Classes- 1
    Attributes -2
    Operations- 3
    Relation Ships- 4
    Packages -5
    Design Reviewer
    وظایف :
    ۱- تمرکز دقیق بر مسائل تکنیکی
    ۲- مطرح نمودن نقایص طراحی
    ۳- بررسی نقایص و نقاط حساس از نظر هزینه
    Database Designer
    تخصص ها و تجربیات :
    ۱- تکنیک های طراحی و تحلیل شیئ گرایی پایگاه داده ها
    ۲- مدیریت پیگاه داده ها
    ۳- درکی از زبان پیاده سازی و محیط
    ۴- آشنایی با ارتباطات پیگاه داده با شبکه
    Database Designer
    وظایف :
    Tables- 1
    Views- 2
    Index- 3
    Store procedures -4
    Triggers- 5
    Implementer
    تخصص ها و تجربیات :
    ۱- اطلاع از سیستم
    ۲- مهارت های برنامه نویسی
    ۳- آشنایی با تست و ابزار های خود کار سازی تست
    وظایف :
    ۱- پیاده سازی اجزاء سیستم
    ۲- رفع عیوب نرم افزار
    ۳- انجام تست های اولیه
    ۴- ساختن Installer
    Integrators
    وظایف :
    ۱- مجتمع سازی در سطح وظایف هر سیستم
    ۲- مجتمع سازی در سطح وظایف هر زیر سیستم

WWW.RUPSOA.COM
    ویرایش توسط *IBM* : Friday 21 May 2010 در ساعت 11:00 PM دلیل: تصحیح نگارش

كاربر عادي Array
    Thanks
    0

فرآیند یکپارچه رشنال (RUP)

در فرهنگ مهندسی نرم‌افزار، فرآیند یکپارچهٔ رشنال یا آر.یو.پی. (به انگلیسی: Rational Unified Process و به اختصار: RUP) نام یک فرآیند توسعهٔ نرم‌افزار است که شرکت رشنال آی‌بی‌ام آنرا تدوین کرده است. آی‌بی‌ام این شرکت را در سال ۲۰۰۳ خرید و هم‌اکنون توسعهٔ این فرایند و ابزارهای آن را به‌عهده دارد. به طور خلاصه آر.یو.پی ارائه دهنده مجموعه‌ای از روشها برای کمک به مدیریت دقیق بر روی مراحل طراحی و پیاده‌سازی نرم‌افزارهای رایانه‌ای است. این فرآیند بستر مناسبی برای تولید و توسعه نرم‌افزار در اختیار تحلیل‌گران و طراحان سیستم‌های رایانه‌ای قرار می‌دهد.
    این فرآیند یک روش نظام‌مند برای تخصیص کارها و مسئولیتها در یک تیم توسعه نرم‌افزار ارائه می‌دهد و هدف آن تولید نرم‌افزار بصورت بهینه و با کیفیت بالاست که بتواند نیازهای کارفرما را تحت یک برنامه زمانی مشخص و با بودجه قابل پیش‌بینی برآورده سازد. آر.یو.پی بهره‌وری تیم تولید نرم‌افزار را با فراهم نمودن دسترسی تمام افراد تیم به یک پایگاه دانش سهل‌الوصول به همراه راهنماها، الگوها و ابزارهای کمکی برای همه فعالیت‌های حیاتی توسعه، افزایش می‌دهد. از آنجا که تمام افراد به منابع یکسانی دسترسی دارند، لذا دید مشترکی برای توسعه نرم‌افزار برخوردار هستند.
    آر.یو.پی امکان استفاده موثرتری از زبان یکپارچه مدلسازی (UML) را فراهم می‌سازد (دقت شود که در عین حال آر.یو.پی و یو.ام.ال کاملاً مستقل از یکدیگر هستند و نباید آنها را با هم یکی فرض کنیم). به کمک تکنیک های آر.یو.پی بخش‌های عمده‌ای از فرآیند تولید نرم‌افزار به طور خودکار انجام شده و همچنین استفاده از مدل‌های تولید شده در فرآیندهای گذشته در پروژه‌های جاری به سادگی امکان‌پذیر است. این فرآیند با موقعیت‌های مختلف تطبیق یافته و برای سازمانهای
    آر.یو.پی کلیه مراحل انجام یک پروژه شامل تحلیل سیستم، برنامه‌ریزی، بررسی ریسکها، تولید و تست نرم‌افزار را در بر می‌گیرد و چهارچوبی در جهت انجام صحیح و موفق پروژه‌های نرم‌افزاری فراهم می‌سازد.
    چرا آر.یو.پی را یکپارچه نامیده‌اند:
    بزرگ یا حتی کوچک تولید و توسعه نرم‌افزار قابل استفاده است.
    1. این فرآیند از ترکیب و یکپارچه‌سازی چند فرآیند و متدولوژی شامل Booch، OMT و OSE دیگر ایجاد شده است.
    2. از زبان یکپارچه مدلسازی (UML) به طور موثری بهره می‌گیرد.
    3. مفاهیمی نظیر کلاس و شیء در متدهای قبلی علائم خاص و مختلفی داشته‌اند حال آنکه در آر.یو.پی یکسان شده‌اند.

هم اکنون گروه نرم افزاری سحر رایانه برای مدیریت پروژه های خود از این قابلیت بهره می برد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت http://www.sahar.ir مراجعه فرمایید.
    گروه نرم افزاری سحر رایانه

• صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)