PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ساختن تصاوير پانوراما در فتوشاپSardabir
Monday 6 February 2006, 09:28 AM
اشاره :

چند سال پيش در دانشگاه ما ساختن يك بناي بسيار بزرگ آغاز شد كه بعدها به عنوان ساختمان رشته‌هاي فني مورد استفاده قرار گرفت. ساختماني با چندين طبقه و زير بنايي بسيار وسيع كه طي مدت كوتاهي تبديل به بناي اصلي دانشگاه شد. هنوز هم به خاطر دارم كه بسياري از دوستان‌ام با دوربين‌هاي كوچك و بزرگ دسته دسته جلوي آن مي‌ايستادند و عكس مي‌گرفتند. ساختمان زيبايي بود. اما متاسفانه هيچ‌وقت نمي‌توانستيم با يك عكس تمام بزرگي آن را نمايش بدهيم. بايد كلي از آن فاصله مي‌گرفتيم تا بتوانيم همه‌ي نماي آن را در داخل كادر جا بدهيم. سال‌هاي آخر كه بوديم يك‌بار يكي از دوستان يك لنز فيش‌آي (Fish Eye) با خودش آورد. لنزي با فاصله‌ي كانوني 8mm كه مي‌توانست با زاويه‌اي بسيار باز‌تر از لنز‌هاي باز 50mm ما عكس بگيرد. هرچند اين لنز قسمت بيشتري از تصوير را در كادر جا مي داد اما هنوز هم كافي نبود و ضمنا تحدب بيش از حد يا Distortion در تصوير، زيبايي نماي ساختمان را بر هم مي‌زد. هنوز هم به زاويه‌ي بازتري احتياج داشتيم. آن زمان آخرين نسخه‌ي فوتوشاپ 6.0 بود. مي‌شد با فيلتر Spherize اعوجاج تصوير را حذف كرد. چند عكس كنار هم از ساختمان گرفتيم و سعي كرديم با محو كردن لبه‌هاي تصاوير آنها را روي هم منطبق كنيم. نتيجه‌ي كار در آن زمان چندان عالي نبود. يك تصوير بزرگ با لبه‌هاي پر از اعوجاج! اما هرچه بود بزرگي ساختمان را نشان مي‌داد و جزييات بيشتري از تصوير مشخص بود. در آن زمان آرزو مي‌كرديم اي‌كاش ابزاري داشتيم كه ... پانوراما مي ساخت!
فرمان Photomerge در فوتوشاپ يك فرمان خودكار است. اين فرمان چند تصوير جداگانه را مي‌گيرد و آنها را با هم تركيب مي‌كند تا يك عكس پانوراما ساخته شود. به عنوان مثال، شما مي‌توانيد چند عكس از يك منظره را كنار هم قرار دهيد و يك تصوير عريض از آن را خلق كنيد. از آنجا كه اين دستور يك فرمان خودكار است، از فرمان Aotumate از منوي File در دسترس قرار مي‌گيرد.
1. اگر شما هم جزو آن دسته از كاربران هستيد كه دوربين گران‌قيمتي نداريد، بايد قبل از فرستادن عكس‌ها به Photomerge آنها را آماده كنيد. آماده‌سازي تصاوير براي اين فرمان ضروري نيست. اما اگر مي‌خواهيد لبه‌هاي تصويرتان زياد قابل تشخيص نباشد بهتر است در ابتدا آنها را كمي دستكاري كنيد. در اولين مرحله تصوير را در فوتوشاپ باز كنيد. دوربين‌هاي معمولي و نيز برخي از دوربين‌هاي متوسط به دليل مشكلات سخت‌افزاري گوشه‌هاي عكس را تاريك‌تر از قسمت مياني آن ذخيره مي‌كنند. اين مسئله كه به Drak Corners مشهور است يكي از مهم‌‌ترين اصول تست فني دوربين‌هاي عكاسي ديجيتالي است و صد البته در ميان دوربين‌هاي تلفن‌هاي همراه نيز يك پديده‌ي عادي تلقي مي‌شود. هرچند ممكن است در نگاه اول روي تصوير متوجه آن نشويد. اما هنگامي كه بخواهيد آنها را كنار هم قرار دهيد به خوبي متوجه تفاوت رنگ و نور در گوشه‌ها مي‌شويد.(عكس 1)


http://shabakeh-mag.com/Data/Gallery/10a_Panorama1_s.jpg


عكس 1

2. روي تصوير نمونه‌ كوچك در پالت لايه‌ها راست كليك كنيد و با انتخاب گزينه‌ي Duplicate Layer يك لايه‌ي ديگر از همان تصوير روي تصوير قبلي ايجاد كنيد.احتمالا هيچ تغييري نمي‌بينيد. كاملا صحيح است. حالا از منوي بالاي پالت لايه‌ها جلوه‌ي آميختگي را روي Screen قرار دهيد. اين جلوه موجب روشن شدن نقاط تيره‌ مي‌شود. به همين علت كل تصوير به سرعت روشن مي‌شود.(عكس 2)


http://shabakeh-mag.com/Data/Gallery/10a_Panorama2_s.jpgعكس 2
3. هرچند تصوير به طور كلي روشن شده است. اما ما فقط قصد داريم كناره‌هاي تصوير را روشن كنيم و اين حذف تيرگي به صورت يكنواخت از گوشه‌هاي تصوير به طرف مركز آن كاهش مي‌يابد. براي اين منظور در حالي كه لايه‌ي بالايي فعال است با كليك كردن دكمه‌ي Add Layer Mask (دومين دكمه از چپ) در پايين پالت لايه‌ها يك ماسك لايه روي آن بسازيد. اين ماسك با يك آيكون سفيد رنگ كنار لايه‌ي بالايي مشخص مي‌شود.(عكس 3)


http://shabakeh-mag.com/Data/Gallery/10a_Panorama3_s.jpg

عكس 3

4. آموزش قبل را به ياد داريد؟ "سياه مي‌برد و سفيد بر جا مي‌گذارد؟" اين قانون در مورد ماسك‌‌ها هميشه كاربرد دارد. براي اينكه لايه‌ي بالايي از گوشه‌ها به سمت مركز به طور تدريجي محو شود بايد از يك گرادينت "سياه و سفيد" به صورت شعاعي از مركز به سمت گوشه‌ها استفاده كنيد. مسلما اين عمل بايد روي ماسك انجام شود. دكمه‌ي Alt را نگاه داريد و روي آيكون سفيد رنگ ماسك لايه در پالت لايه‌ها كليك كنيد تا صفحه‌ي سفيد رنگ ماسك ظاهر شود. دكمه‌ي D را فشار دهيد تا رنگ‌هاي نوار ابزارها به حالت پيش‌فرض سياه و سفيد درآيد. حالا ابزار گرادينت (با پيش‌فرض شعاعي) را انتخاب كنيد و جلوه‌ي گرادينت را از مركز به سمت گوشه‌ها ايجاد كنيد.(عكس 4)

http://shabakeh-mag.com/Data/Gallery/10a_Panorama4_s.jpg


عكس4

5. حالا روي تصوير نمونه‌ي لايه در پالت لايه‌ها كليك كنيد تا تصوير اصلي را ببينيد. احتمالا متوجه تفاوت گوشه‌ها شده‌ايد. مي‌توانيد با روشن و خاموش كردن علامت چشم در پالت لايه‌ها ميزان روشني و تاريكي گوشه‌ها را امتحان كنيد. اگر باز هم نياز است گوشه‌ها را روشن‌تر كنيد كافيست از همان لايه‌ي جديد كه يك ماسك لايه دارد يك كپي ديگر بسازيد. اين كار را تا رسيدن به نتيجه‌ي دلخواه تكرار كنيد. اين عمل را براي تمامي تصاويري ديگري كه داريد نيز تكرار كنيد.(عكس 5)


http://shabakeh-mag.com/Data/Gallery/10a_Panorama5_s.jpg


عكس 5

6. حالا تصاوير شما آماده‌اند و مي‌توانيد عمليات ساخت پانوراما را آغاز كنيد.
از فرمان ..File> Automate>Photomerge پالت ساخت تصاوير پانوراما را باز كنيد. در اين پالت با كليك كردن دكمه‌ي Browse مي‌توانيد فايل‌هاي مورد نظرتان را براي ساخت عكس فراخواني كنيد. هرچند محدوديتي براي انتخاب تصوير نداريد، اما اگر تصاويرتان چندان دقيق گرفته نشده و نيز اگر كامپيوترتان چندان پر قدرت نيست پيشنهاد مي‌كنم بيش از سه يا چهار عكس را در كنار هم قرار ندهيد. پس از انتخاب تصاوير OK را كليك كنيد.(عكس 6)


http://shabakeh-mag.com/Data/Gallery/10a_Panorama6_s.jpg (http://shabakeh-mag.com/Data/Gallery/10a_Panorama6.jpg)


عكس 6 - براي مشاهده تصوير در اندازه بزرگتر، روي عكس كليك كنيد

7. اگر عكس‌هاي شما داراي لبه‌هاي نزديك به هم (از لحاض رنگ و روشنايي) باشد فوتوشاپ بلافاصله محل دقيق آنها را تشخيص داده و آنها را كنار هم مي‌چيند. در غير اين صورت عكس‌ها در كادر بالايي به صورت تصاويري كوچك نشان داده مي‌شوند تا خودتان به طور دستي آنها را در كنار هم بچينيد. ابزارهاي كنار پنجره‌ي تركيب تصاوير به شما امكان مي‌دهند كه هر تصوير را به طور جداگانه جابجا كرده يا بچرخانيد تا در محل مورد نظر قرار بگيرند.(عكس 7)


http://shabakeh-mag.com/Data/Gallery/10a_Panorama7_s.jpg (http://shabakeh-mag.com/Data/Gallery/10a_Panorama7.jpg)


عكس 7 - براي مشاهده تصوير در اندازه بزرگتر، روي عكس كليك كنيد

8. اگر شما هم مثل من بدون حركت Traveling عكسبرداري كرده باشيد احتمالا تصاوير شما داراي بعد مي‌باشد.يعني هنگامي كه آنها را كنار هم قرار مي‌دهيد معمولا تصوير مركزي به عنوان نقطه‌ي پرسپكتيو اصلي مي‌باشد. براي اينكه تصوير شما داراي تحدب نباشد مي‌توانيد از گزينه‌ي Perspective در كادر Setting استفاده كنيد. اين گزينه‌ي ابزار پرسپكتيو در نوار ابزار اين پنجره را فعال مي‌كند. با اين ابزار مي‌توانيد تعيين كنيد كه جهت همگرايي پرسپكتيو به كدام سمت باشد.(عكس 8)
http://shabakeh-mag.com/Data/Gallery/10a_Panorama8_s.jpg
شكل 8
9. پس از پايان كار OK را كليك كنيد تا تصوير در فوتوشاپ رندر شود. ممكن است اين عمل كمي طول بكشد. و نيز ممكن است به دليل بزرگ بودن فايل‌هاي مورد استفاده پيغام خطاي كمبود حافظه ظاهر شود. در اين صورت بهتر است تعداد فايل‌هاي در حال كار را كم كنيد. همچنين اگر مي‌خواهيد عكس‌هاي تركيب شده به صورت لايه‌هاي جدا از هم در تصوير نتيجه قرار بگيرند گزينه‌ي ...Keep As Layers را انتخاب كنيد. تصوير باز شده در فوتوشاپ يك تصوير كاملا قابل ويرايش است. همانند يك تصوير عادي مي‌توانيد.(عكس 9)


http://shabakeh-mag.com/Data/Gallery/10a_Panorama9_s.jpg

شكل 9

10. عكس را برش بزنيد و با ابزارهاي داجينگ و برنينگ (Dodging & Burning) لبه‌هاي تيره را از بين ببريد و حالتي يكنواخت به آن بدهيد. سپس كناره‌هاي تصوير را برش بزنيد. فراموش نكنيد اگر با جابجا شدن در طول كادر سوژه (تراولينگ) و يا استفاده از سه‌پايه، عكس‌برداري كنيد نتيجه‌ي نهايي به مراتب بهتر خواهد شد و مي‌توانيد تصاوير طولاني‌تري را به هم بچسبانيد. با كمي صبر و حوصله و همچنين استفاده‌ي مناسب از ابزارهاي ترميم عكس يا مهر لاستيكي نتيجه‌ عكس بسيار رضايت‌بخش خواهد بود.(عكس 10)

http://shabakeh-mag.com/Data/Gallery/10a_Panorama10_s.jpg

آخرين باري كه براي انجام كاري به دانشگاه‌ رفتم در آخرين ساعات اداري فرصت كردم از ساختمان مركزي عكس بگيرم. فرصت خوبي بود. زيرا محوطه‌ي دانشگاه هرگز تا بدين حد خالي از جمعيت نبود. امروز ديگر عكاسي از سوژه‌اي به بزرگي ساختمان مركزي آنقدرها هم شبيه به يك آرزو نيست. فقط امروز آرزو مي كنم كه ...
ماهنامه شبكه